FCK har brug for krigeren i målet

På papiret er der ingen grund til alarm. Der er lang, lang tid til kontraktudløb for FCK`s målmand Jesper Christiansen, helt præcist tre år. Dermed skulle FC Københavns supportere kunne imødese den kommende kvalifikation til Champions League-gruppespillet med sindsro, men flere faktorer peger på et klubskifte i sommerpausen...

   For det første har Jesper Christiansen flere gange svaret yderst undvigende på spørgsmålet om, hvor vidt han ville være at finde i den danske mesterklub, når efterårssæsonen skydes i gang.

   For det andet har den københavnske ankermand en latterlig lav frikøbsklausul på 7,5 mio. kr., hvilket næppe kan afskrække folk i bekneb for en klassekeeper.

   For det tredie er Johan Wiland nok ikke skiftet til hovedstadsklubben for at varme bænken i endnu en sæson.

   Det vil dog være en bommert af de helt store, hvis publikumsyndlingen afskibes i sommerpausen. I den afsluttende guldkamp mod Randers FC, hvor Johan Wiland havde fået målmandstjansen, så man Jesper Christiansens store betydning for FCK-forsvaret, som så alt andet end sikkert ud og da også lukkede tre kasser ind. Den svenske keeper havde hverken styr på sit forsvar eller sit eget målmandsspil.

   Det er ikke uden grund, at den københavnske kriger i målet er manden, som har løst løvernes evige målmandsproblem. Jesper Christiansens viljestyrke, vindermentalitet og stærke psyke har været udslagsgivende. Tidligere tiders målmænd i Parken kunne ganske enkelt ikke klare det enorme forventningspres, som der er på målmandsposten i FC København.

   Jesper Christiansen er da også den første og dermed den eneste FCK-keeper, som har modtaget "Det Gyldne Bur" fra Tipsbladet.

   Mange mener desuden, at Jesper Christiansen er løvernes reelle anfører. Han går altid forrest, såvel til træning som i kamp. Munden står aldrig stille på ham og konstant opildnes såvel medspillere som supportere i jagten på succes på grønsværen.

   Et bestemt ord går igen, når kolleger, trænere og modstandere skal give en karakteristik af den københavnske gavflab, professionalisme.

   Jesper Christiansen er på mange måder helt enestående. Eksempelvis begyndte han først at stå på mål som 17-årig, men alligevel lykkedes det ham få år senere at få sin første Champions League-kamp for skotske Glasgow Rangers.

   Et salg af den karismatiske kriger vil være uambitiøst.

 

Kommentarer

 
Marker Kommentar.
 
18.juni 2009

Jamen kære Debbie og Jesper, fint at tanken om at ps&e skulle sælge deres første valg på målmandsposten er fin nok og ja det ville virke uambitiøst! Men at I begge synes at Vilanden ikke gør det godt nok og at forsvaret sejlede på Vilandens bekostning er da tåbeagtigt! Kunne måske være nogle af de 4 som løb rundt i forsvaret der stadig var halvstive og så er det vel lidt svært at gå ind og markere sig i sin første kamp at de lige skal tage sig sammen!
Så din larmende tavshed bla bla bla!

 
Markeret
 
14.juni 2009
Hej Debbie Tak for din venlige kommentar. Vi er, som du skriver, fuldstændigt enige i, at det vil være en alvorlig svækkelse af holdets muligheder for en kvalifikation til Champions League-gruppespillet, hvis ledelsen lader Jesper Christiansen smutte i sommerpausen. Med hensyn til "Elvis"s kommentar, så fortjener den vist bedst at blive forbigået i larmende tavshed.
 
Marker Kommentar.
 
12.juni 2009

Jeg synes at det er et super godt indlæg, og du rammer virkelig lige i såret!

Det vil være SÅ uambitiøst at sælge Jesper nu, hvor CL står for døren.
Jeg forstår slet ikke det der indædte had fra "Elvis".
Hvad sker der for at man kalder manden Louise C? Virkelig intelligent... Og så forstår jeg heller ikke tankegangen om, at det er fint nok at et hold bare opgiver at fighte, bare fordi at de har vundet guldet?! What?

 
Marker Kommentar.
 
10.juni 2009

Ja, mystisk at Vildanden ikke gik ind og gjorde det lige så godt som Louise C. Han har jo også arbejdet med ps&e´s forsvar igennem en masse kampe gennem hele sæsonen, og så i sådan en SUPER vigtig kamp, hvor alle spille var klare og 100% klar til at fighte, efter en druktur nogle dage inden. Jeg ville ha været klar og ydet mit absolutte bedste!!! Så kan godt forstå din utilfredshed...grrrrr argghhhh sure smiley og død og pine!!!!

Logik viser igen at den er gået over dit hoved..... ren F16!!

Så istedet, hvor ser du han skulle blive skippet hen?

 
Viser kommentarer 1 - 4 af 4

Skriv din egen kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.

Yderligere information om inddataformater

Image CAPTCHA
 

Jeg har en diplomuddannelse i journalistik. Og jeg er desuden cand.mag. i historie og religion.
Jeg har tidligere blogget om Champions League for Politikens netavis, har lavet masser af spillerportrætter og optakter for danske fodbold-websites. Her på Tipsbladet skriver jeg om FC København og OB i særdeleshed samt om dansk og international fodbold i almindelighed.

 
 

Afstemning

Sikrer FC Nordsjælland sig guldet?: