Barcelona
Stillingen lyver aldrig, lyder en gammel traver, men det mener Dani Alves, den gør

Øjet bedrager ikke. Xavi og hans holdkammerater sidder tungt på den lille runde, når der spilles Champions League.

Zlatan Ibrahimovics form i FC Barcelona har ikke været fantastisk siden årsskiftet, og med udvisningen lørdag aften ventede der en hård dom af de spanske aviser.

FC Barcelona tabte et vigtigt skridt i kampen om det spanske mesterskab med et skuffende 2-2 resultat mod Almería. Josep Guardiola blev bortvist undervejs.

Jaume Guixa, som er en af de håbefulde kandidater, der stiller op til præsidentvalget i FC Barcelona, er ude med riven efter den nuværende præsident, som han beder om at gå før tid.

Fodboldskolen La Masia i Barcelona er berømt for at avle talenter på samlebånd. På det seneste spanske U-19 landshold er Barcelona repræsenteret med hele syv spillere.

Brian Steen Nielsen kender ikke umiddelbart noget til en Barcelona-træningslejr i Danmark, men de spanske mestre er meget velkomne i Århus.

FC Barcelona bekræfter over for tipsbladet.dk, at Danmark er inde i billedet som mulighed for en træningslejr til sommer.

Ifølge svenske Aftonbladet planlægger selveste FC Barcelona at besøge Danmark på træningslejr til sommer