Randers FC understreger endnu engang, at klubben har ambitioner om meget mere end 1. division. De ambitiøse kronjyder har netop præsenteret en opsigtsvækkende forstærkning hentet i FC København.
Læs også: Johnny Thomsen skifter til Randers FC
Som tipsbladet.dk kunne fortælle tidligere på dagen har Randers FC således hentet den tidligere landsholdsback Johnny Thomsen i FC København. Thomsen var havnet på mestrenes overskudslager, og derfor skifter han nu transferfrit til nummer to i 1. division på en fire-årig kontrakt.
– Med skiftet føler jeg selv, at jeg går fra dystre udsigter til spilletid i FCK til spilletid i en klub med ambitioner. Jeg er da også overbevist om, at Randers FC er tilbage i Superligaen igen til sommer. Jeg har før prøvet at rykke op fra 1. division til den bedste række, så forhåbentlig kan min rutine fra dengang bruges i de afgørende forårskampe for Randers FC, udtaler Johnny Thomsen, der ønskes velkommen i Randers FC af cheftræner Michael Hemmingsen.
– Det er rigtigt godt gået af klubben at kunne hente en kapacitet som Johnny Thomsen. Han er en spiller, som jeg tror på kan styrke os betydeligt i bestræbelserne på at nå et højt niveau. Siden han kom til SønderjyskE i 2006 har han undergået en konstant udvikling, og der er masser af udviklingspotentiale i ham endnu, siger Hemmingsen.
Johnny Thomsen fik blot et halvt år i FC København, der hentede ham i SønderjyskE i sommer. Men med ankomsten af først Cristian Gamboa og siden Lars Jacobsen var vejen til spilletid lang. Det bliver den næppe i Randers FC, hvor Thomsen først og fremmest skal konkurrere med Alexander Fischer og Søren Pedersen om højre back-positionen.
LIVE
VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
NYHEDER
– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TOPNYHED
Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
EKSKLUSIVT