Tidligere på dagen kunne 1. divisionsklubben Randers FC offentliggøre det længe ventede køb af OBs anfører, Chris Sørensen. Med tilgangen af den rutinerede forsvarsspiller, fik kronjyderne udfyldt truppens største hul. Klubben fandt en mand til venstre back, hvor midtbanespilleren Rasmus Hansen ellers har vikarieret efteråret igennem.
Men Randers FC er ikke en typisk 1.divisionsklub. Kronjyderne har allerede sat kursen mod Superligaen, som de i sommer forlod efter stor dramatik på sidste spilledag, og de har et budget, som er en Superliga-klub værdig. Forleden bevilgede bestyrelsen endda penge til kraftige forstærkninger, så spørgsmålet er, om Chris Sørensen er det sidste iøjnefaldende navn, der skifter til Randers FC i løbet af vinterens transfervindue?
– Vi føler os stærkt besat, men dukker der noget op – og det kan der meget vel gøre – vil vi slå til. Vi handler dog kun, hvis vi kan finde spillere, der kan gå direkte ind i startopstillingen eller spillere med stort perspektiv, siger Randers FCs direktør, Jacob Nielsen, til tipsbladet.dk.
Randrusianerne er dog i et lille dilemma. For hvornår skal de hente forstærkningerne til AutoC Park? I skrivende stund er Randers FC et 1. divisionshold, men meget tyder på, at de om bare fire-fem måneder igen har Superliga-status. Og der er forskel på de spillere, en klub i den næstbedste og en i den bedste række kan tiltrække.
– Skal vi forstærke os markant, er der stor forskel i tiltrækningsgraden. Så det er et dilemma, for vi vil meget gerne tiltrække de helt rigtige spillere, bedyrer Jacob Nielsen.
1. division holder pause indtil 5. april. Her åbner Randers FC forårsturneringen på en andenplads. Fem point efter førende Esbjerg, og fire foran Vejle Boldklub Kolding på den tredjeplads, der lige netop ikke udløser oprykning.
LIVE
VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’
NYHEDER
– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TOPNYHED
Engelsk legende storroser brandvarm dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TOPNYHED