Hertha plyndrer videre i Bayern

Andreas Ottl følger Thomas Kraft til Hertha Berlin.

Hertha Berlin har for længst sikret sig oprykning til Tysklands fineste fodboldselskab, Bundesligaen, men selvom den nuværende sæson end ikke er færdigspillet, er hovedstadsklubben godt i gang med at styrke holdet til de prøvelser, der venter efter sommerferien.

Og især spillerne i Bayern München har Hertha Berlin tilsyneladende et gode øje til. For halvanden uge siden hentede klubben Bayerns reservemålmand Thomas Kraft, og nu er endnu en af sydtyskernes spillere blevet præsenteret i Berlin.

Det drejer sig om den defensive midtbanespiller, Andreas Ottl, der har underskrevet en treårig kontrakt med Hertha Berlin. Ottl havde kontraktudløb i Bayern efter denne sæson, og dermed kan han skifte ganske kvit og frit til oprykkerne.

Andreas Ottl nåede at spille 128 kampe for de mangedobbelte tyske mestre.

Seneste nyt på tipsbladet.dk

 

Afstemning

Hvordan ender Danmark-Brasilien?: