Allan Simonsen præsenteret i Fredericia

Fodboldlegenden Allan Simonsen skal de kommende to år hjælpe med at udvikle 1. divisions-klubben.

Ganske som ventet var det Allan Simonsen, som FC Fredericia præsenterede som ny mand i klubben på dagens pressemøde.

Det spændende ved mødet var hvilken stilling, den 58-årige fodboldlegende ville få i klubben. Ved formiddagens præsentation blev sløret løftet og Allan Simonsen er i de næste to år ansat i en nyoprettet stilling som "konceptmanager."

Jobbet handler blandt andet om at finde et spilsystem og en rød tråd, der kan gennemsyre 1. divisions-klubben, skriver dr.dk.

Thomas Thomasberg er fortsat cheftræner men kommer til at arbejde tæt sammen med Allan Simonsen omkring den fremtidige strategi.

Da Allan Simonsen for få uger siden afslørede, at han vender tilbage til Danmark efter at have boet i Spanien de seneste 10 år, blev der straks spekuleret i, om det betød en ansættelse i Vejle Boldklub, som Simonsens hjerte alle dage har banket for. I stedet bliver Vejle-klubben i stedet lokalrival i den kommende sæson i 1. division.

Allan Simonsen har tidligere været landstræner for både Færøerne og Luxembourg

Seneste nyt på tipsbladet.dk

 

Afstemning

Hvordan ender Danmark-Brasilien?: