Cristiano Ronaldo leverer gang på gang varen for Real Madrid, men for det portugisiske landshold har der været lidt længere mellem snapsene for verdens måske bedste fodboldspiller. Men tirsdag aften trådte superstjernen i karakter, da det virkelig gjaldt. Med to mål var han nemlig en stærkt medvirkende faktor til, at Portugal indløste billetten til EM på bekostning af Bosnien-Hercegovina.
Det første opgør i Bosnien sluttede målløst, så Portugal var pisket til at vinde tirsdagens hjemmekamp. Og det lykkedes med de overbevisende cifre 6-2.
Portugal bragte sig foran 2-0 i løbet af de første 25 minutter og ikke overraskende var det holdets to største profiler, Cristiano Ronaldo og Nani, der i nævnt rækkefølge scorede målene. Inden pausen reducerede Zvjezdan Misimovic dog til 1-2 på straffespark.
I 2. halvleg gjorde Cristiano Ronaldo det tidligt til 3-1, og da bosnierne få minutter senere blev reduceret til ti mand, var kampen så godt som afgjort. Alligevel lykkedes det Emir Spahic at reducere til 2-3, og dermed var spændingen intakt inden de sidste 25 minutter.
To scoringer af Helder Postiga og en enkel af Miguel Veloso gjorde dog, at portugisernes EM-billet aldrig kom i fare. Dermed er Cristiano Ronaldo med, når det til sommer går løs ved EM i Polen og Ukraine. Ud fra et fodboldmæssigt synspunkt ville alt andet også have været trist!