Hiddink tager skylden

Foto: Scanpix
Tyrkiet fejlede ’big time’ mod Kroatien og træneren tog efterfølgende skylden totalt på sine skuldre.

Der var store forventninger til Guus Hiddinks tyrkiske mandskab inden Playoff-kampen fredag aften, men hjemmeholdet fejlede totalt imod Kroatien og tabte 3-0. Efter kampen valgte landstræneren at tage det fulde ansvar uden på noget tidspunkt at forklare, hvad han selv gjorde galt.

- Jeg er ansvarlig for resultatet. Spillerne skal stadig spille ordentligt, men jeg tager det fulde ansvar, forklarede træneren før han kastede ud i en større ros af fredagens modstandere.

- Andenpladsen bag Tyskland [Til Kroatien] i gruppen var forventelig, men vi møder i dag et hold af store spillere, som er stærke og hurtige. Det er ikke uden grund, at de spiller i Premier League og Bundesligaen, fastslår Hiddink om det kroatiske landshold.

To kroatiske kontrascoringer fra det gæstende mandskab blev Tyrkiets endeligt, selvom værterne faktisk startede kampen udmærket.

- Hvis man kommer ud fra start og er dårligt organiserede, kan det være en dræber og det bliver utvivlsomt en svær kamp. I dag gav vi dem to gaver på kontraen og det var vores dræber, forklarede Guus Hiddink uden på noget tidspunkt at forklare, hvorfor nederlaget var mere hans skyld end de 11 aktørers.

Tirsdagens returopgør bliver højst sandsynligt ikke særligt spændende med henblik på EM-kvalifikationen, men Hiddink opfordrer alligevel sine spillere til at tage kampen seriøst og hollænderen vil måske udnytte chancen til t bruge nogle nye og unge spillere.

- Det er vigtigt at spillerne spiller for æren, for dem selv og landet, for vi må nok se i øjnene at kvalifikation bliver svært, ja næsten umuligt.

- Nogen vil få chancen for at spille sig selv på holdet. Flere unge og nye spillere banker på for at komme ind nu.

Seneste nyt på tipsbladet.dk

 

Afstemning

Hvordan ender Danmark-Brasilien?: