Vakkelvorne italienere EM-klar

 Italy's Riccardo Montolivo fights for the ball against New Zealand's Leo Bertos during their 2010 World Cup Group F soccer match at Mbombela stadium
Italien var endnu engang alt andet end imponerende, men holdet vandt er og klar til EM-slutrunden næste år.

De vinder godt nok de kampe, de skal, det italienske landshold, men guderne skal vide, at de ikke gør det særligt imponerende. I fredags blev det til en kneben 1-0-sejr over upåagtede Færøerne, og tirsdag aften var det endnu engang med nød og næppe, at det blev til tre azurblå point.

Hjemme i støvlelandet vandt Italien nemlig blot med 1-0 over Slovenien efter en meget sen scoring. Først med fem minutter tilbage lykkedes det italienerne at få hul på bylden, da Giampaolo Pazzini blev matchvinder.

Sejren betyder dog, at Italien ikke længere kan hentes i gruppe C, og dermed er holdet klar til EM - og så kan det jo være ligegyldigt, om man imponerer eller ej.

I samme pulje vandt Estland 4-1 over Nordirland og Serbien 3-1 over Færøerne. For Estland scorede iøvrigt Silkeborgs Kaimar Saag.

Seneste nyt på tipsbladet.dk

 

Afstemning

Hvordan ender Danmark-Brasilien?: