Beckhams Galaxy interesseret i Lampard

Los Angeles Galaxy er hele tiden på jagt efter nye storspillere til sit amerikanske mesterhold. Frank Lampard kan måske blive den næste.

David Beckham har netop forlænget sin kontrakt med Los Angeles Galaxy, der er den ene af de tre såkaldte designated players i den amerikanske klub. De to andre er Robbie Keane og Landon Donovan, der begge for tiden er lejet ud til henholdsvis Aston Villa og Everton.

En designated player er en spiller, der må tjene over Major League Soccers lønloft. Alle klubber har tre pladser, men kan købe og sælge dem af hinanden. Los Angeles Galaxy blev mestre i 2011-sæsonen, men de jagter allerede nu den næste stjerne fra Europa. Chelseas Frank Lampard er én af dem, der står på blokken.

- Jeg er fan af Frank, for jeg mener, han er en god spiller. Når jeg tænker Chelsea, tænker jeg Frank Lampard. Det tog os to år at få David hertil første gang, og vi arbejder på den næste DP, og der er et halvt dusin spillere, vi har et godt forhold til, men lige nu har vi ikke plads, siger Galaxy-præsident Tim Leiweke.

David Beckham håber da også, at Galaxy kan slå klørene i Lampard, og han tror også på, at det er realistisk.

- Hvis han beslutter sig for at forlade Chelsea, hvilket hold vil så ikke have ham? Ejerne er meget overbevisende, så selvfølgelig er der en chance, siger Beckham.

Seneste nyt på tipsbladet.dk