I starten af januar kom det frem, at Danmark kort inden afrejsen til EM i Polen og Ukraine får mulighed for at pudse formen af mod en af verdens allerbedste nationer. Den 26. maj venter Brasilien nemlig i en venskabskamp i tyske Hamborg.
Både danske og brasilianske medier meldte ud om kampen i starten af 2012, men faktisk kunne den på daværende tidspunkt stadig nå at gå i vasken. Det krævede nemlig et godkendende nik fra det tyske fodboldforbund (DFB), førend kampen med sikkerhed kunne betragtes som en realitet.
Men som ventet blev det heller ikke noget problem. DFB har i dag godkendt venskabskampen, der vil blive spillet på Imtech Arena den 26. maj klokken 15.30. Dermed får 57.000 tilskuere mulighed for at overvære Christian Eriksen, Anders Lindegaard og Nicklas Bendtner i aktion mod Neymar, Kaká og de øvrige verdensstjerner fra det sambagale land.