Malmö FF vil kopiere FCM

Cheftræner hos Malmö FF Roland Nilsson glæder sig formentlig til den nye sæson.
Nyt stadion skal skabe grobund for flere point på hjemmebane.

Allsvenskan-sæsonen fløjtes i gang på lørdag, hvor Malmö FF på udebane møder oprykkerne fra Häcken. I runde to kommer en anden oprykker, Örgryte, på besøg på det spritnye Swedbank Stadion med plads til 24.000 tilskuere i Malmö.

- Det bliver en fed fornemmelse at løbe ind på et totalt udsolgt og nyt stadion, og vi håber da på, at vi kan bruge det nye stadion til at hive flere point hjem, som man har set det i Danmark, siger Malmö FF's dansker Ulrich Vinzentz med henvisning til SAS Arena i Herning og FC Midtjylland.

Der skal nemlig point ind på kontoen, da overliggeren i år er hævet i den skånske klub.

- Vi skal med i top 4. Det har kikset i de senere sæsoner, men i år har vi holdet til det og så skal det nye stadion som sagt give os det ekstra løft, siger Vinzentz til tipsbladet.dk.

Seneste nyt på tipsbladet.dk