Ny fodboldnation bliver født

Jerome Valcke, generalsekretær i FIFA
I juli sidste år blev Sydsudan selvstændigt, og nu bliver det nye lands fodboldforbund optaget i det afrikanske kontinentalforbund CAF, hvilket er et stort skridt på vej mod FIFA-optagelse.

Sudans landshold leverede en god indsats ved African Cup of Nations, hvor holdet røg ud i kvartfinalen for nogle dage siden.

Men landet med de relativt beskedne fodboldtraditioner er ikke færdig med at hente overskrifter i international fodbold.

For oven på sidste sommers opdeling af Sudan i to dele, så den sydlige del nu er et selvstændigt land under navnet Sydsudan, er verdensfodbolden ved at få en ny fodboldnation.

Sydsudans landshold spillede sin første kamp mod det kenyanske tophold Tusker FC i juli i sidste år, og nu er vejen ved at blive banet til, at landet fra 2014 kan spille rigtige landskampe.

På et møde i dag i det afrikanske kontinentalforbund CAF er Sydsudans optagelse på programmet, og det ventes, at CAF optager Sydsudan som det 54. medlem af forbundet.

Forholdet mellem Sydsudan og Sudan har ikke været det bedste siden løsrivelsen, hvor der har været spredte væbnede sammenstød og skænderier om adgangen til olie i det ressource-rige syd.

Søndag er der finale i African Cup of Nations, hvor Sudans overmænd Zambia og Elfenbenskysten mødes i Libreville.

Seneste nyt på tipsbladet.dk

 

Afstemning

Hvordan ender Danmark-Brasilien?: