
Søndag skød Ronaldinho det første trofæ i hus for Flamengo, da han fra næsten 25 meter sparkede et frispark ind bag Boavistas målmand til resultatet 1-0.
Dermed kunne den danseglade brasilianer med anførerbindet på armen løfte sit første trofæ for Flamengo og lede an i en sejrs-congadans for Flamengo.
- Jeg har drømt om at kunne takke fansene for deres støtte, efter de viste mig stor tiltro helt fra starten, sagde Ronaldinho til Reuters efter sejren.
Ronaldinho blev ved sin ankomst til Flamengo modtaget af tusindvis af fans, der bød ham velkommen hjem. Og det er altså ikke noget, han glemmer.
- I dag er jeg begyndt på tilbagebetalingen ved at løfte det første trofæ, sagde Ronaldinho.
Og så kunne feststemte Ronaldinho med sejren tage tidligt hul på næste måneds store karneval i Rio de Janeiro.