Rosenborg bekendtgjorde i onsdags, at de ville få den svenske højre back Fredrik Stoor til lægetjek. Klubben var altså enige med Vålerenga, der købte Stoor i Fulham for et år siden for næsen af OB. Nordmændene var imidlertid ikke tilfredse med lægetjekket, og derfor har de nu trukket sig ud af Stoor-handlen.
- Rosenborg og Fredrik Stoor har besluttet sig for at afslutte samtalerne om en overgang. Det betyder, at Stoor ikke bliver Rosenborg-spiller i 2012, skriver klubben på sin hjemmeside.
LÆS OGSÅ: Rosenborg køber ind og spærrer for Farnerud
Det betyder samtidig, at de kan være tilbage i kampen om Stoors landsmands Pontus Farnerud. De norske fodboldklubber må maksimalt have ni udlændinge i deres trupper. Stoor ville have været nummer ni i Rosenborg.
Nu kommer han ikke, og der er igen plads til transferfrie Farnerud, som også AIK Stockholm, IFK Göteborg, FC Nordsjælland og et par belgiske klubber har bejlet til.
Hvorvidt der er sammenhæng mellem nej'et til Fredrik Stoor og interessen for Pontus Farnerud melder historien ikke noget om.