Uhørt karantæne i Italien

Daniele Mannini spiller i dag i Napoli men kan alligevel se frem til karantænen.
To Brescia-spillere er blevet idømt et års karantæne for at møde for sent op til en dopingkontrol. Spillerforeningens direktør Mads Øland kalder karantænen "ude af proportioner".

1. december 2007 tog Brescia imod Chievo i den italienske Serie B. Kampen endte med en 0-1 sejr til udebaneholdet, og det resulterede i, at Brescias præsident Corioni tilbageholdte hele holdet til en times skideballe efter kampen.

Fanget i omklædningsrummet med den hidsige præsident var det derfor ikke muligt for de to spillere, Daniele Mannini og Davide Possanzini, at møde op til en planlagt dopingkontrol.

I første omgang takserede de italienske dopingmyndigheder forseelsen til en 15 dages karantæne, men grundet en appel fra de internationale dopingagentur, WADA, er straffen nu hævet til et helt år.

Spillerforeningens direktør Mads Øland raser mod beslutningen, han kalder ude af proportioner.

- Karantænen er ude af proportioner med forseelsen. Det er hverken første eller sidste gang, at nogle spillere får en skideballe efter en kamp af en kolerisk præsident eller manager. WADA’s regelsæt er uden tvivl blevet overtrådt, fordi spillerne mødte for sent op til dopingkontrollen. Men skal denne forseelse betyde et års karantæne, så skal regelsættet ændres, siger Mads Øland i en pressemeddelelse fra Spillerforeningen.

Også i Italien har beslutningen vakt harme. Den italienske spillerforening, AIC, har således varslet en 15-minutters forsinkelse på alle kampe i Serie A og B i den kommende spillerunde. Forsinkelse er et signal om, at det aktive fodbolditalien bakker op om Mannini og Possanzini.

Seneste nyt på tipsbladet.dk

 

Afstemning

Hvordan ender Danmark-Brasilien?: