John Terry fyret som anfører

John Terry er færdig som anfører på landsholdet. Foto: SCanpix
Det engelske fodboldforbund har besluttet at fratage Joh Terry anførerindet på det engelske landshold på grund af racismesagen.

Det engelske Fodboldforbund FA har besluttet sig for at fratage John Terry anførerbindet på det engelske landshold som følge af retssagen mod fodboldstjernen, hvor han er anklaget for racistiske udtalelser mod Anton Ferdinand fra QPR.

Retssagen bliver først afgjort efter EM-slutrunden, hvilket har medført en storm af krav fra blandt andre parlamentsmedlemmer, der har presset på for, at John Terry ikke kommer til EM som engelsk anfører.

- På grund af den endnu åbne retssag mod John Terry, bekræfter FA hermed, at han ikke vil være anfører for det engelske landshold, indtil beskyldningerne mod ham er frafaldet, skriver FA i en officiel meddelelse.

Fodboldforbundet meddeler, at landstræner Fabio Capello ikke har været med ind over beslutningen, og at det suverænt er landstræneren, der bestemmer, hvem der skal afløse som anfører på landsholdet.

Bestyrelsesformanden for FA, David Bernstein har personligt ringet til både John Terry og Fabio Capello for at informere om beslutningen. FA understreger, at beslutningen udelukkende handler om anfører-jobbet og at der intet som helst er i vejen for, at Chelsea-spilleren optræder på det engelske landshold.

Seneste nyt på tipsbladet.dk