Målscorer Howard: Synd for Boltons målmand

Tim Howard havde så meget medlidenhed med Bolton-keeper Adam Bogdan, at han ikke fejrede sin sensationelle scoring.

Efter 63 minutter af opgøret mellem Everton og Bolton i Premier League udspillede der sig et helt vanvittigt scenarie, da målmand Tim Howards udspark fik så meget fart i medvinden, at den susede hele vejen ind bag Bolton-keeper Adam Bogdan.

Hele Goodison Park fejrede den scoring på fuldstændig vanvittig vis, og det samme gjorde Howards holdkammerater. Målmanden selv fortrak dog ikke så meget som en mine - han rakte ikke engang en knytnæve i vejret.

Og det er der en helt speciel grund til. Og den er kollegial.

- Det er meget hårdt for Bolton-keeper Adam Bogdan. Det er ikke en sjov måde at blive ydmyget på. Jeg føler virkelig med ham. Jeg er også engang blev passeret på samme måde, og det er direkte forfærdeligt, siger Tim Howard ifølge BBC.

På trods af scoringen fra Tim Howard vandt Bolton opgøret 2-1.

Seneste nyt på tipsbladet.dk