Michael Owen på hold med Ankergren?

Michael Owen
Manchester United-reserven Michael Owen kan være på vej til Championship-klubben Brighton, der har danske Casper Ankergren i truppen.

Den 32-årige angriber Michael Owen har kun fået fire optrædender for Manchester United i denne sæson - kun én af dem i Premier League. Derfor meldes Owen på vej væk, og Brighton-manager Gustavo Poyet har set sig varm på den Owen, der i Liverpool- og Real Madrid-tiden kæmpede med David Beckham om at være Englands største fodboldstjerne.

The Sun skriver, at Manchester United vil lade Michael Owen gå for en slik. Og det skulle altså have fået Casper Ankergrens manager op af stolen.

Michael Owen har altid kategorisk afvist et skifte ned i rækkerne, men den hårde konkurrence og den ikke eksisterende spilletid i United, kan tvinge Owen til at se stort på det princip. Han kæmper med Wayne Rooney, Dimitar Berbatov, Danny Welbeck og Javier Hernandez om pladserne i Alex Fergusons angreb. Og selv om Hernandez er skadet, og Berbatov er ude i kulden, har Ferguson ikke gjort brug af Owen.

Brighton ligger nummer 10 i The Championship og kæmper for at spille sig ind i playoff-feltet, der til sommer skal spille om adgang til Premier League.

Seneste nyt på tipsbladet.dk