
Når den nye sæson af Premier League sparkes i gang, er det med et nyt form for regelsæt, der fortæller, at samtlige klubber skal registrere 25 spillere der er spilleberettiget i ligaen. Ud af disse 25 skal mindst otte være af "egen avl" - altså have været tilknyttet det engelske eller walisiske fodboldforbund som minimum siden de var 18 år.
Det er et regelsæt, man har kørt med i Spanien i mange år, men det passer bestemt ikke til engelsk fodbold, mener Arsene Wenger.
- Jeg tror det er en katastrofal beslutning for fodbolden og for spillerne, og jeg er forbløffet over, at spillerorganisationen har godkendt det, siger Arsenal-manageren og fortsætter:
- Begrænsningen i antallet vil betyde, at en del spillere vil stå uden klub. Det er en matematisk konsekvens, ligesom klubber med 25 spillere i truppen er tvunget til at sælge, hvis de køber en ny spiller, siger Wenger.
Disse regler gælder dog ikke i de europæiske turneringer.
Kommentarer
Man kan kun beundre Wenger for hans fodboldfilosofi og hvad han har skabt i Arsenal. Tidligere var det boring Arsenal, nu er det æstetisk bevidst uden at det går ud over effektiviteten. Men der er vel også torne. Hvor er de engelske spillere hos Arsenal? Måske reglen er fornuftig nok, hvis England på sigt skal skabe et landshold, der kan spille med i slutrunderne til man er fremme ved snorene. Der, hvor pokaler overrækkes.
Skriv din egen kommentar