Det var Nicklas Bendtners første hattrick som seniorspiller i en betydende kamp tirsdag aften, da danskeren nettede tre gange mod FC Porto i Champions League.
Og selvom forløsningen var til at få øje på efter lørdagens miserable indsats, så var danskeren hurtig til at komme videre.
- Jeg er glad for mit hattrick, men i morgen er det glemt, siger Nicklas Bendtner til TV 2 Sport og fortsætter:
- Det var selvfølgelig dejligt at score tidligt i kampen, men jeg ved ikke, om det påvirkede min indsats. Cesc Fabregas vil normalt tage straffespark, men jeg vidste, at jeg skulle tage det, og drengene ønskede mig held og lykke, forklarer den danske angriber.
En 2-0 sejr var nok for Arsenal efter 1-2 nederlaget i Portugal, men FC Porto blev sendt hjem med en syngende lussing og et 0-5 nederlag i bagagen.