Llorente afviser Madrid-rygter

Den spanske landsholdsspiller Fernando Llorente vil blive i Athletic Bilbao, og han nedtoner dermed de vedvarende rygter om, at han skal til Real Madrid.

26-årige Fernando Llorente vil blive i Athletic Bilbao, selv om presseforlydender igen og igen har sendt ham i armene på Real Madrid fra og med næste sæson.

Men Llorente med de 15 La Liga-scoringer i denne sæson vil ingen steder. Han vil blive i Bilbao for at stå brask og bram med den klub, han har repræsenteret siden 2004.

- Min fremtid ligger i denne klub. Jeg har altid sagt, at det er sådan, det er, og der er ingenting, der har ændret sig. Min nuværende kontrakt løber to år mere, og jeg føler mig meget afslappet. Jeg føler mig rigtig godt tilpas her, og jeg er ligeglad med, at min eventuelle kontraktforlængelse kan blive brugt i et kommende præsidentvalg, siger Llorente til AS.

Det præsidentvalg Llorente hentyder til er det forestående valg i Athletic Bilbao. Den siddende præsident Fernando Garcia Macua har lovet, at han vil holde Llorente i klubben, hvis han bliver genvalgt.

Ud over Real Madrid er Fernando Llorente også blevet rygtet til Manchester United, Liverpool, Tottenham og Bayern München.

Seneste nyt på tipsbladet.dk