Michael Jakobsen så rødt i nederlag

Michael Jakobsen fik rødt kort, da hans klub, Almeria, tabte til Sevilla.

Almeria er håbløst bagefter i den spanske liga og er placeret på sidste pladsen, hvor de har ti point op til redning med blot fem kampe tilbage.

Så point på kontoen var et krav, da man tog imod Sevilla på hjemmebane.

Efter en målløs første halvleg kunne Almeria måske håbe på at få noget med fra kampen, men muligheden for at få point blev meget sværere, da danske Michael Jakobsen så rødt i anden halvleg ved stillingen 0-0.

Og blot seks minutter i overtal skulle Sevilla bruge før de kunne bringe sig foran med 1-0 på et mål scoret af Renato, som også blev kampens resultat.

Det gør det til næsten en umulig opgave for Almeria at redde livet i den spanske Primera Division, mens Sevilla holder fast i Europa League-chancerne.

Michael Laudrups tropper havde også en skidt dag, da man ude tabte med 2-0 til Santander.

Malaga med Kris Stadsgaard på bænken hele kampen, vandt hjemme med 3-1 i den uhyre vigtige bundkamp mod Hercules.

Levante og Sporting Gijon spillede 0-0 i deres opgør.

Seneste nyt på tipsbladet.dk