Valencia har ikke haft den nemmeste sæson i La Liga, hvor holdet er på vej mod at blive isoleret i midten af tabellen. Champions League-pladserne kunne i aften komme yderligere et stort skridt længere væk, hvis ikke Getafe blev besejret.
På hjemmebane i Valencia kom hjemmeholdet bedst fra start. Roberto Soldado var manden bag scoringen efter kun et minuts spil, og det samme var han, da Valencia kom på 2-0 få minutter efter.
Dermed havde Valencia fået sig en drømmestart, og underholdningen fortsatte for publikum på stadion. Getafe reducerede ved Alvaro Vazquez, inden Ricardo Costa sendte hjemmeholdet på 3-1.
Efter pausen scorede Alexis for Getafe og Nelson Valdez for Valencia, og dermed endte det med en 4-2-sejr til de hvidklædte spillere, som nu har fjerdepladsen inden for rækkevidde. Fire point har klubben op til den Champions League-givende position.
| Fredag, 24. maj, 2013 | ||
| Osnabruck-Dynamo Dresden | EuroSport 2 | |
| Lørdag, 25. maj, 2013 | ||
| Borussia Dortmund-Bayern München | TV3+ | |
| Søndag, 26. maj, 2013 | ||
| Djurgården-IFK Göteborg | SVT 1 | |
| Real Sociedad-Real Madrid | Canal 9 | |
| Espanyol-Barcelona | 6 Eren | |
Som en del af den forestående genopbygning har Brøndby forhørt sig hos Ståle Solbakken – men uden held. Læs mere
Som en del af den forestående genopbygning har Brøndby forhørt sig hos Ståle Solbakken – men uden held. Læs mere
Tispbladet.dk giver dig overblikket over samtlige sommertransfers i Superligaen. Opdateres løbende. Læs mere
Milan, Zenit, Tottenham og Swansea. Det er bare nogle af de hold, som de danske klubber kan møde i Europa. Få Læs mere