Bech: Vi joker om Europa League

Silkeborg var efterårets store overraskelse, men der er endnu ikke lavet nogen ny målsætning for sæsonen, men Jesper Bech indrømmer, at spillerne internt har snakket lidt om Europa League.

En overraskende fjerdeplads foran klubber som Brøndby, AGF og AaB blev status for Silkeborg i efteråret, og med tre spillere udtaget til a-landsholdet må det være svært for silkeborggenserne at holde benene på jorden. Men det mener Jesper Bech ikke er noget problem.

- Vi skal ikke glemme, hvad vores succés er kommet af. Det er kommet af stenhårdt holdarbejde over hele linjen, og jeg har selv prøvet at ligge godt til med Esbjerg og så ryge hurtigt ned på jorden igen og pludselig være i nedrykningszonen. Det er ikke sjovt. Så vi skal fortsætte det store holdarbjede, og det er i hvert fald ikke fra mig, der kommer de store armbevægelser. Det er nok kun fra Rajko, men okay han er også målscoreren, siger Jesper Bech med et grin til tipsbladet.dk.

Ingen ny målsætning
Netop humøret i truppen har været et af Silkeborgs store plusser i denne sæson, hvor oprykkerne har fået nogle store sejre over bl.a. Brøndby og leveret stabile præstationer, der har sikret dem topplaceringen. Sæsonens mål har været at undgå nedrykning, og det mål er ikke lavet om, selvom der er en stille drøm om europæisk fodbold i næste sæson.

- Målsætningen har været at blive i rækken, og det er vi tæt på at have klaret. Vi har spillet godt i mange kampe, men vi er også faldet ud f.eks. mod SønderjyskE, hvor vi pludselig var favoritter og ikke kunne håndtere det. Men vi har ikke lavet nogen ny målsætning. Vi skal bare fokusere på, at det er den næste kamp, der betyder noget. Som spillere har vi da snakket om Europa League sådan lidt for sjov, for der var ikke mange af os, der inden sæsonen havde regnet med, at vi ville ligge til det, siger Bech om udgangspunktet for forårssæsonen, hvor Silkeborg også stadig er med i pokalturneringen.

Sundt med modgang
Den tidligere FC København- Malmö- og Esbjerg-spiller erkender dog, at det kan blive svært at fortsætte med at imponere i SAS Ligaen, for forventningerne til Silkeborg vil være steget, og det bliver nok til knap så mange undervurderinger i foråret.

- Det er rigtigt, at der var nogle, der undervurderede os, og det har vi da også profiteret af. På den anden side, er der et par af vores spillere, der har fået bekræftet overfor sig selv, at de er gode nok og har fået tanket noget selvtillid. Men det kommer selvfølgelig af vores gode resultater. Vi har ikke rigtig prøvet at have modgang endnu, og det vil måske være meget sundt for os at se, hvordan vi vil reagere på det. Men foreløbig så regner vi med at fortsætte den god stime ind i foråret, siger han.

Spil online poker hos Everest Poker
 

Afstemning

Er Christian Poulsen det rigtige valg som landsholdsanfører?:

Seneste nyt på tipsbladet.dk