Per Bjerregaard holder møde med kritiske fans

Bestyrelsesformand, tidligere direktør
Bjerregaard er under hård kritik fra Brøndbys egne fans. Nu indkalder han til forsoningsmøde. Foto: Scanpix
Ledelsen i Brøndby og især Per Bjerregaard har været stærkt kritiseret i den seneste tid. Det får ham nu til at holde et forsoningsmøde med en gruppe særligt kritiske fans.

Ledelsen i Brøndby og især Per Bjerregaard har været stærkt kritiseret i den seneste tid. Ikke mindst af klubbens egne fans, og derfor har Per Bjerregaard indkaldt til forsoningsmøde mandag aften i Brøndbys klubhus, skriver Ekstra Bladet.

- Per ønsker at informere om nogle forhold i klubben for at udbrede forståelsen af begivenheder og for beslutninger truffet i den senere tid, lyder det i mailen om mødet, hvor sikkerhedsansvarlig og medlem af det nyoprettede fodboldudvalg Emil Bakkendorff også vil deltage, skriver Michael B. Espersen, der er forretningsfører i Brøndby.

Den direkte anledning er formentlig endnu en gang den vedholdende kritik af blandt andet Anders Bjerregaards rolle ved salget af Morten Duncan Rasmussen, som for nylig blev afsluttet måneder sportchefen ellers var fratrådt sin stilling.

Seneste nyt på tipsbladet.dk

 

Afstemning

Hvordan ender Danmark-Brasilien?: