Bryder Brøndby loven?

Bestyrelsesformand, tidligere direktør
Brøndbys planer om en direktør og sportsdirektør, der begge referere til betyrelsen, kan vise sig ulovlig. Foto: Scanpix
Det kan være et problem, at både den kommende direktør og sportsdirektør skal referere til Brøndbys bestyrelse.

Brøndby arbejder i disse dage på både at ansætte en ny direktør og en sportsdirektør. Begge kommer til at referere til bestyrelsen med Per Bjerregaard ved roret.

Den model kan vise sig at være på kant med loven, da bestyrelsen kan ende med at sidde med al for stor magt og indflydelse i det daglige arbejde.

- Det er ikke hensigtsmæssigt, og det strider mod anbefalingerne. Har man to direktører, der refererer til bestyrelsen, risikerer man, at de konkurrerer mod hinanden, fordi den ene ikke har det overordnede ansvar. Direktøren kigger måske mest på økonomien, mens sportsdirektøren kigger mest på det sportslige. Bestyrelsesformanden får så det overordnede ansvar for at styre forretningen, og hvis han derved blander sig i det daglige arbejde, strider det mod lovgivningen, siger professor Caspar Rose fra Center for Corporate Governance ved CBS til Berlingske Tidende.

Også Sten Scheibye, der leder Økonomi- og Erhvervsministeriets projekt om at fremme udviklingen af børsnoterede danske virksomheder, ser den kommende Brøndby-model som værende lovstridig.

Da Anders Bjerregaard i december stoppede i Brøndby var det fra en stilling som sportschef, der refererede til direktionen, mens en sportsdirektør hører under bestyrelsen.

Skriv din egen kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.

Yderligere information om inddataformater

Image CAPTCHA
 

Afstemning

Hvilket dansk hold leverede det bedste resultat i Europa i den forgangne uge?:

Seneste nyt på tipsbladet.dk