
Max von Schlebrügge blev skadet i søndagens kamp mod SønderjyskE og er nu ude de næste otte uger - måske endda resten af foråret. Det betyder, at Brøndby skal have ny anfører, og valget til det job har Brøndbys trænerstab nu udpeget Michael Krohn-Dehli. Den offensive midtbanespiller overtog anførerbindet i søndags, da von Schlebrügge gik ud, og han får nu lov at beholde det på.
- Krohn-Dehli har været anfører i flere kampe tidligere, hvor Max (von Schlebrügge) ikke har været med, og han er nu vores nye anfører i foråret, siger Brøndby assistenttræner, René Skovdahl, til tipsbladet.dk.
Krohn-Dehli kan ikke beskrives som en typisk anførertype, men René Skovdahl er ikke i tvivl om, at han kan bære hvervet.
- De andre gange han har haft anførerbindet har han håndteret det helt rigtigt. Han kan både være verbal og signalere fanden-i-voldsk-hed. Desuden er han ikke bange for at tale med folk, så han er også vellidt af alle, fortæller René Skovdahl.
Man kunne ellers tro, at målmand Stephan Andersen, der er en af holdets mest rutinerede spillere, var en oplagt kandidat til at overtage anførerbindet. Men han får det ikke af en meget simpel grund.
- Kent vil helst have en markspiller som anfører. Det er han mest tryg ved, forklarer René Skovdahl.
Og det får han altså nu i Michael Krohn-Dehli, der kom til Brøndby i 2008 fra hollandske Ajax Amsterdam.