
Det var to skadesplagede hold der mødte hinanden igår aftes på Stadio Olimpico i Rom. Roma manglede vigtige mænd som Christian Brocche, Simone Del Nero og Stefano Mauri mens Udinese måtte klare sig uden Paulo Vitor Barreto, Andrea Coda og Emmanuel Badu.
Det var også en kamp om at følge med Milan, som tidligere på dagen sikkert havde slået Siena og dermed rykket forbi de to klubber.
Stik imod spil og chancer var det Udinese, der tog føringen i det 27 minut. På et lavt indlæg Pasquale nåede Floro Flores først og headede bolden i kassen. Med målet spillet Udinese nu endnu mere på kontra end før.
Men Lazio skulle få, som de fortjente da Lulic senere med et skarpts skud fra kanten af feltet hukkede bolden fladt i kassen. Efter pausen var det Lazio der kom i front, da Miroslav Klose endnu engang slog sin gode form fast, da hans halvflugter på et indlæg fra Cristian Ledesma med lidt hjælp kom over stregen.
Det var dog ikke nok til at slå Udinese ud og i det 74 minut skulle de få deres og kampens sidste mål. Ex-lazio ungdomsspiller Giampiero Pinzi snød off-side fælden i højre side og kunne inde fra feltet hamre bolden forbi Bizzari i Lazio målet.
Med det uafgjorte resultat røg Udinese op på en delt 3. plads med Milan. Lazio ligger to point efter med 29 point. Serie As duks er fortsat Juventus, som hjemme slog Novara 2-0.
Andetsteds slog kriseramte Roma højst overraskende Napoli på udebane med 3-1.