Forsvarsspilleren Magnus Troest har levet en omtumlet fodboldtilværelse siden han i 2008 skiftede fra FC Midtjylland til italiensk fodbold. Først spillede Troest en flot sæson i den traditionsrige klub Parma, som han hjalp til oprykning til den bedste italienske fodboldrække, Serie A.
Midterforsvarerens flotte spil fik Genoa CFC, som i forvejen ejede en halvpart i spilleren, til at købe Troest helt. Men italienerne kunne ikke bruge den 23-årige tidligere U/21-landsholdsspiller, som derfor blev sendt på lån i spanske Recreativo de Huelva.
Nu er Magnus Troest imidlertid tilbage i Italien, hvor det ser ud til, han omsider kan få lidt ro på karrieren. Sidste sæsons Serie A-nedrykkere, Atalanta, har lejet danskeren i den kommende sæson med option på et køb næste sommer. Det bekræfter klubben overfor tipsbladet.dk.
- Jeg kan bekræfte, at Magnus Troest nu er Atalanta-spiller. Han spiller denne sæson hos os, og om et år har vi muligheden for at købe ham fri i Genoa. Han træner med for første gang her til eftermiddag, fortæller Atalantas pressechef Andrea Lazzaroni til tipsbladet.dk.
Handelen foregår i praksis på den måde, at Atalanta lejer dén halvdel af Magnus Troest, hvori også hans spilletilladelse indgår. Næste sommer har Bergamo-klubben så muligheden for at købe den lejede halvdel samt den anden halvdel, som fortsat tilhører Genoa.
Magnus Troest har allerede forhandlet en tre-årig kontrakt på plads med Atalanta, som dækker over det kommende års lejemål og en to-årig kontrakt, som den italienske klub giver ham, når eller hvis de beslutter at købe ham næste sommer.
Klubben Atalanta har altså bekræftet aftalen. Spillerens agent Mads Bach Lund er mere tilbageholdende omkring aftalen, som han kalder et "internt anliggende" mellem klub og spiller.