Nesta vil slutte karrieren i Milan

Alessandro Nesta er klar over, at hans karriere snart lakker mod enden. Nu ønsker han sig, at han får lov til at slutte den i Milan.

AC Milan har været Alessandro Nestas arbejdsgiver siden 2002, og efter at alt dømme bliver den italienske storklub også forsvarsspillerens sidste. Den 35-årige veteran kan snart se enden på sin karriere, og han håber, at han får lov til at slutte den på San Siro

- Jeg ønsker at slutte på en værdig måde, og allerhelst med Milan. Det er på et højt niveau med kampe hver tredje dag. Måske bliver jeg nødt til at skære lidt ned på det - en kamp om ugen vil formentlig række i fremtiden. Mit mål var at blive i Milan i ti år, og min familie kan lide at være her, siger Alessandro Nesta til football-italia.net.

Den italienske forsvarer har været med på absolut topplan i snart 20 år, men selvom det er blevet til så mange år i gamet, har Nesta på ingen måde opnået en form for fodboldmæthed.

- Fodbold er mit liv. Når jeg sidder derhjemme foran TV'et og spiser, ser jeg altid fodbold. Bortset fra de skader jeg har haft, er jeg meget glad for min karriere. Fodbolden har givet mig alt, jeg kunne ønske mig, lyder det.

Alessandro Nesta, der i øjeblikket plejer en skade, kom til Milan fra Lazio. Han har desuden spillet 76 landskampe for Italien.

Seneste nyt på tipsbladet.dk

 

Afstemning

Hvordan ender Danmark-Brasilien?: