Sidste sommer forlod Zlatan Ibrahimovic Inter for at slutte sig til de spanske giganter fra Barcelona. Nu er Ibrahimovic så tilbage i Milano, men nu spiller han for ærkerivalerne Milan, og den svenske angriber vil snuppe mesterskabet fra sin tidligere klub, der har vundet det de sidste fem år.
- I år står Serie A mellem to klubber: Milan og Inter. Men vi slutter først og Inter bliver nummer to. Jeg har aldrig før været så motiveret i hele min karriere. Robinho og jeg kan spille fodbold, og vi vil give folk trofæer. Jeg kan ikke vente med at spille derbyet mod Inter, sagde Zlatan Ibrahimovic på en Milan-pressekonference i dag.
På sammen tid blev Milans anden offensive sommersigning præsenteret for pressen, og Robinho ser lige så meget frem til at trække i Milan-trøjen, som sin nye svenske holdkammerat. Og Robinho er sikker på, at der nok skal blive plads til Ibrahimovic, ham selv og hans to landsmænd Alexandre Pato og Ronaldinho.
- Alle hold kan spille med fire angribere. Det vigtigste er ikke enkeltspillere, det vigtigste er, at Milan scorer mål, siger Robinho.
De to nye offensive kort kan få debut for Milan, når de i weekenden møder oprykkerne fra Cesena.