Der har igennem længere tid hersket uenigheder mellem Brøndby IFs ledelse og klubbens fans, der ofte har anklaget bestyrelsesformand Per Bjerregaard for at være for egenmægtig i sine beslutninger.
Om bestyrelsen er enig i dette billede, må stå hen i det uvisse, men nu rækker man i hvert fald en hånd ud til klubbens fans, for Brøndby Support er nu blevet tilbudt en plads i klubbens fondsbestyrelse.
Dog er der ikke tale om en egentlig bestyrelse, men rettere en fond, der bestyrer store dele af klubbens aktiekapital.
- Den nuværende Fondsbestyrelse mener, at det vil være til gavn for hele klubben på kort som langt sigt at påskønne det store stykke arbejde, der i årevis har været udført i disse støtteforeninger ved at give dem plads i Fondens bestyrelse, skriver Per Bjerregaard på klubbens hjemmeside.
Direktør Jan Lockhart fortæller ydermere til ekstrabladet.dk, at initiativet sker som et forsøg på at mægle med klubbens fans.