Brøndby har de seneste år ikke været fantastisk gode til at beholde de spillere, der løber rundt med et blå-gult hjerte. Og om et år udløber så endnu en kontrakt med en af de "rigtige" Brøndby-drenge, når Mike Jensen med overgangen fra 2012 til 2013 har kontraktophør på vestegnen.
- Mike Jensen er en spiller, som har været i klubben i mange år og som lige har været gennem en dum skade. En spiller, hvis kontrakt udløber inden alt for længe, siger Ole Bjur til B.T.
Sportschefen i Brøndby har altså øje på den centrale midtbanesliders kontraktsituation, og står det til Ole Bjur, så giver man gerne klubmanden Mike Jensen en ny aftale.
- Jeg kunne sagtens se Mike fortsætte i BIF, når hans kontrakt løber ud. Så det er da noget, vi helt sikkert vil kigge på, siger Ole Bjur.
Mike Jensen er efterhånden kommet sig over det brækkede skinneben, som han pådrog sig efter en tackling fra Jeppe Mehl, men han nåede ikke i kampen igen i dette efterår. Det forventes dog, at han vil være med i træningsopstarten på den anden side af nytår.