Derfor taber Brøndby: Kynisme, held og dommertække

Brøndbys nedtur fortsætter, men træner Auri Skarbalius holder fast i sin tro og sit koncept.

Brøndby løb søndag ind i sæsonens  fjerde nederlag ud af fem mulige og bliver ved med at hænge på kanten af nedrykningsstregen. De nervøse miner er efterhånden ved at brede sig i fangrupperne, men på banen holder træner Auri Skarbalius fast i, at det vigtigste lige nu for et ungt Brøndby-hold er, at der er fremgang at spore fra kamp til kamp.

Og træneren ser i nederlagene årsager, der både handler om forbedringer men også held.

- Vi har haft spillet til at få flere point. Vi mangler kynisme, en lille smule held og dommertække, siger Auri Skarbalius til Jyllandsposten.

Træneren mener ikke, at hans spillere udviser en angst for at lave de fejl, der har kostet og igen kostede point søndag, men han erkender, at flere urutinerede spillere på banen på en gang kan resultere i flere udfald.

- Når man taber tre ud af fi-re, bliver man usikker, og det er svært at komme ud af den onde spiral, og de unge spillere bliver stressede hurtigere, siger han og glæder sig over, at en ny kamp venter om en uge.

- Det er det, der er så dejligt ved fodbold. Vi skal rejse os. Vi skal vise nu, at vi er et hold, der kan blive bedre - også mentalt, siger Auri Skarbalius.

Brøndbys næste opgave bliver på papiret ikke nemmere, end den holdet ikke magtede at løse søndag hjemme mod Sønderjyske. For næste weekend venter nemlig FC København i Parken.

Nyhedsanalyser fra Conte/Nestor

C/N: Buffet de Horsens

03:45 Dagens analyse handler om AC Horsens. Læs mere

 

C/N: Bye bye, Bale

20/05 Dagens analyse er lidt pinsekort, men handler om Gareth Bale Læs mere

 

C/N: Årets hold i Superligaen

18/05 Dagens analyse er årets hold i Superligaen Læs mere

 

Kampe i tv

Onsdag, 22. maj, 2013
12:00 Kashiwa Reysol-Jeonbuk FCEuroSport 2
Torsdag, 23. maj, 2013
20:30 Hoffenheim-KaiserslauternEuroSport 2
Lørdag, 25. maj, 2013
20:45 Borussia Dortmund-Bayern MünchenTV3+

Fik du læst?

Overblik: Danske hold får hård modstand i Europa

11:50 Milan, Zenit, Tottenham og Swansea. Det er bare nogle af de hold, som de danske klubber kan møde i Europa. Få Læs mere

 

CL-finale: Dortmunds succes-ekko fra 90erne

11:23 I 1997 var Borussia Dortmund på toppen af Europa med Champions League-sejren, men dengang var det dyre stjerner og Læs mere

 
Hradecky

Forårets Profil i Superligaen: Lukas Hradecky

16/05 Superligaens 12 trænere har afgivet deres stemmer: Lukas Hradecky er Forårets Profil i Superligaen. Læs mere

 

Forårets Hold i Superligaen - brugernes bud

15/05 Tipsbladet.dk's brugere har talt: Forårets Hold i Superligaen tæller 11 spillere fra seks forskellige klubber.  Læs mere

 

Skotterne er verdensmestre i managers

10/05 Skotland er verdensmestre til at producere succesfulde managers. Tipsbladet har forsøgt at finde opskriften på dette Læs mere