Emil Larsen underskriver ny Lyngby-kontrakt

Eftertragtede Emil Larsen har fået en ny kontrakt i nedrykningstruede Lyngby. Offensivspillerens nye aftale løber frem til sommeren 2013.

Lyngby har fået nyt papir på et af Superligaens store, iøjnefaldende talenter. Den nedrykningstruede klub har således fået Emil Larsens underskrift på en ny aftale løbende indtil sommeren 2013.

- Emil er et produkt af klubbens fantastiske talentudvikling og Emils præstationer på superligamandskabet har været på meget højt niveau.  Der har været en del snak om Emils fremtid på det seneste, hvilket kun er naturligt. Forlængelsen betyder, at der nu er ro til at klubben og Emil i fællesskab kan optimere hans videre udvikling – med et første fokus på forårets meget vigtige kampe i Superligaen, siger Lyngbys manager Niels Frederiksen.

Emil Larsen, der har været i Lyngby siden han var fem år, er i de seneste uger og måneder blevet sat i tæt forbindelse med et klubskifte. Større klubber i både Danmark og Holland har fået øjnene op for den 20-årige kantspiller, der også fik plads på Morten Olsens ligalandshold, og på trods af forlængelsen ligger det i kortene, at Larsen forlader Lyngby allerede til sommer.

Seneste nyt på tipsbladet.dk