Håber Søren Frederiksen kan følge med

20091029-191309-L
Headline: 	Pokalfodbold Sønderjyske - FC København
Caption: 	Pokalfodbold Sønderjyske - FC København Sønderjyskes Søren Frederiksen har hjort det til 2 - 0 i Pokalkampen torsdag aften den 29. oktober i Haderslev. (Foto: Claus Fisker/Scanpix 2009)
Søren Frederiksen kom på tavlen for sin tidligere klub mod sin nuværende i sidste sæsons pokalsejr på 5-0.
Det er gået stærkt for den unge sønderjyde, der er gået fra ydmygelse i pokalturneringen mod Fredericia til at skulle spille Champions League.

Et år før planlagt skiftede Søren Frederiksen i går til FC København fra SønderjyskE, som en konsekvens af Morten Nordstrands skade i hovedstadsklubben.

For en uge siden blev angriberen ydmygende sendt ud af pokalturneringen af Fredericia med 4-0. Nu kan Søren Frederiksen se frem til Champions League-kampe med de danske mestre.

Den 20-årige angribers far håber, at sønnen kan følge med.

- Det er blevet kæmpestort for Søren. Det hele er gået rigtig hurtigt. Jeg håber bare, at han kan følge med, siger Johnny Frederiksen til Jyske Vestkysten.

Selvom der nu er et par timers afstand til sønnens kampe, så vil den stolte far stadig følge karrieren tæt.

- Der er lidt langt, men selfølgelig skal vi derover og følge med så meget, vi kan. Sørens storebror bor også derovre, så nu kan vi slå to fluer med et smæk, fortæller Johnny Frederiksen.

Søren Frederiksen nåede at spille 37 Superligakampe og score fem mål for SønderjyskE.



Få Tipsbladet gratis tre fredage i træk. Bestil her!
 

Seneste fra danskfodbold.com

Afstemning

Hvem er vinterens bedste Superliga-signing?:

Seneste nyt på tipsbladet.dk