Efter nederlaget mandag aften til Esbjerg er Lyngby pludselig kun et enkelt point over nedrykningsstregen. Men sjællænderne har en kamp i baghånden. Torsdag aften møder de FC Midtjylland i den kamp, der blev udsat på grund af frost i banen tilbage i december.
Lyngby har endnu ikke fået en sejr i foråret. Blandt andet fordi de som regel går ned i de sidste minutter af anden halvleg. I følge Brian Hamalainen må det dog ikke ske mod FC Midtjylland.
- I den kamp handler det for os om at få noget selvtillid. Vi hungrer efter at få lov at synge sejrssangen. Men FC Midtjylland er et godt hold, og det bliver en svær kamp. Det kan godt være, vi ikke vinder, men vi må sørge for at være klar hele kampen og ikke smide noget væk, hvis vi har et resultat til sidst. Det her er en udsat kamp, og vi vil stadig være over stregen ligegyldigt, hvordan kampen ender, så det er lidt en gratis kamp for os, siger Hamalainen til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: Hamalainen: Vi er nedrykningsfavorit
Lyngby har fået fire point mod FC Midtjylland i denne sæson. Senest et enkelt i 4-4 kampen for halvanden uge siden.
- Vi har ikke tabt til dem endnu, så det giver os noget tro på det. Alligevel vil vi stadig være undertippede, og det tror jeg kun er til vores fordel, siger Hamalainen.
Kampen mellem Lyngby og FC Midtjylland spilles i morgen aften kl. 19.00.