Her er det næste Lyngby-talentsalg

Unge Christian Nørgaard blev i denne uge solgt af Lyngby til Hamburger SV. Niels Frederiksen byder her på, hvem der kan blive den næste.

Frederik Sørensen, Brian Hamalainen og Christian Nørgaard er alle blevet solgt til udenlandske klubber i løbet af det seneste halve år. Fælles for de tre er, at de kommer fra Lyngbys ungdomsafdeling, hvor der er endnu flere talenter på vej op.

Men hvem er det næste talent på affryingsrampen? Niels Frederiksen har tre bud.

- Vi har jo mange spillere med på diverse ungdomslandshold, og det kan blive en hvilken som helst af dem. De kan jo bare trække et nummer. Det kan blive en Yussuf Poulsen, Nicolai Johannesen eller Uffe Bech. Jeg vil nødig komme med et konkret bud på, hvem den næste bliver, siger Niels Frederiksen til Tipsbladet.

Læs mere i Tipsbladet og se hvordan Niels Frederiksen svarer på spørgsmålene om Christian Nørgaard og Lyngsbys talentudvikling - på gaden nu.

 

Afstemning

Hvilken »ny« Superliga-angriber scorer mest i foråret?:

Seneste nyt på tipsbladet.dk