
I januar 2007 hentede Brøndby målmand Stephan Andersen hjem fra engelsk fodbold, hvilket degraderede Casper Ankergren fra første- til reservemålmand.
Ankergren undrer sig den dag i dag stadig over, hvorfor købet af Stephan Andersen blev foretaget.
- Det var lidt mærkeligt, for jeg var jo lige kommet ind omkring det danske landshold, og jeg spillede en af mine bedste halve sæsoner i Brøndby, så det kom bag på mig, at de hentede en anden keeper. Brøndby sagde til mig, at de var bange for, at der skulle komme et tilbud fra udlandet på mig. Det tror jeg ikke på, siger Casper Ankergren til Tipsbladet.
- De havde en god chance for at hente Stephan, og den ville de ikke lade glippe. De troede måske, at jeg ville blive og kæmpe igen, men det var jeg ikke interesseret i, for jeg var nået den alder, hvor jeg skulle spille hele tiden, og jeg følte, at jeg ikke ville få en fair mulighed, når de hentede Stephan Andersen hjem på en løn, der nok var højere end min.
Derfor tog Casper Ankergren til Leeds - i første omgang på en lejekontrakt men siden på en permanent aftale. Omkring købet af Stephan Andersen var Casper Ankergren ikke den eneste, der undrede sig i Brøndby.
- Jeg snakkede med Meulensteen, da vi spillede mod Manchester United, og så kan de folk, som sidder i Brøndby afgøre, om det er ham, som lyver, men han var ikke klar over, at Brøndby købte Stephan Andersen. Det sagde han til mig, siger Casper Ankergren.
Tiden i Leeds blev en omskiftelig tilværelse for Casper Ankergren, der til tider var førstevalg og til tider måtte tage til takke med en reservetjans. I sommeren 2010 skrev han så under med Brighton fra League One - og det har været en succes. Den første sæson resulterede i oprykning, og efter syv spillerunder i Championship er Brighton nummer tre i rækken med imponerende 16 point.
Tipsbladet har mødt Casper Ankergren til en snak om op- og nedture i karrieren og de fortsatte ambitioner.