Pospech: Det har været fantastisk

Om to måneder forlader Zdenek Pospech FC København. Men han gør det med den bedste sæson nogensinde frisk i erindringen.

Zdenek Pospech går i disse dage ind i sine sidste to måneder som FCK-spiller. Den 1. juli skifter den myreflittige tjekke til Bundesliga-klubben Mainz 05, og hvad er så mere naturligt end at kigge lidt i bakspejlet? Pospech har spillet i FCK i tre-et-halvt år. Nu forlader han den danske mesterklub, men det sker med en særdeles god smag i munden.

Læs også: Derfor forlader Pospech FCK

- Denne sæson har helt klart været den bedste sæson i min tid i København. Det skyldes Champions League. Den turnering er så speciel, at den alene gør sæsonen helt anderledes, siger Pospech til tipsbladet.dk.

Den tjekkiske landsholdsspiller har også selv haft en fremragende sæson. Pospech var stærkt spillende i FC Københavns succesfulde Champions League-kampagne, og også i Superligaen har tjekken været dominerende. Syv oplæg gør ham til ligaens assistkonge og som vanligt har han også selv fundet vej ti nettet. Fire gange har stadionspeakerne over det ganske land råbt "Zdenek Pospech" ud over højtaleranlægget efter en scoring.

- Holdet har spillet meget godt. Hele holdet. Men jeg har også selv haft en god sæson. Ja, det har i det hele taget været fantastisk, bedyrer den hurtige back.

Det har i det hele taget været en sæson proppet med højdepunkter for Zdenek Pospech og resten af FCK-spillerne. Torsdag eftermiddag er det formentlig tid til endnu en. Vinder "Løverne" udekampen i Lyngby er det endelig en matematisk kendsgerneing, at FCK er dansk mester i sæsonen 2010/2011.

- Det er meget overraskende for mig, at vi kan fejre mesterskabet allerede torsdag. Hvis vi altså vinder i Lyngby. Jeg havde regnet med, at OB ville være stærkere, og følge os mere til dørs. Men de har haft nogle problemer i efteråret, siger Pospech, der har mærket konsekvenserne af FC Københavns suverænitet på egen krop.

- Det har været meget svært ikke at tabe koncentrationen. Det er ikke let at sætte sig op på samme måde, når du ved, at selv om du taber, betyder det ikke noget, slutter tjekken.

Hvis Zdenek Pospech kan hæve armene i triumf efter torsdagens kamp i Lyngby, er det tredje gang ud af fire mulige, at han kan kalde sig dansk mester.

Seneste nyt på tipsbladet.dk

 

Afstemning

Hvordan ender Danmark-Brasilien?: