Superligaen bliver i høj grad en stor profil fattigere til næste sæson. I dag spillede Zdenek Pospech nemlig sin sidste kamp i FCK-trøjen efter fire år i den danske mesterklub.
I næste sæson skal tjekken tørne ud for den tyske overraskelse Mainz 05, men Pospech vil se tilbage på en dejlig tid i den danske hovedstad.
- Det er en fantastisk følelse, og der er ingen tvivl om, at jeg kommer til at savne både fans og de mange gode spillere der er her i klubben. Dejligt at slutte godt af foran de mange fans, og det er jo bare helt ”amazing” det her, siger Zdenek Pospech til FC Københavns officielle hjemmeside.
Højrebacken blev udskiftet kort før tid i dagens kamp mod AaB og modtog kæmpemæssige klapsalver fra FCK-fansene.