Med nogle uger tilbage af sommerens transfervindue, går ”the silly season” så småt ind i sin afgørende fase. Flere klubber jagter en sidste forstærkning eller pønser på et markant salg, men i Silkeborg er der ikke udsigt til den store aktivitet.
Direktør Kent Madsen forventer således ikke flere indkøb.
- Med Runsewe, Bjarni Vidarsson og de to unge fyre, vi har fået op i truppen, mener vi at have den trup, vi skal bruge i den kommende sæson, siger Kent Madsen til tipsbladet.dk.
Til gengæld kan der ryge noget den anden vej. Den tyske angriber Marvin Pourié har gjort det fremragende i hele 2012 og Silkeborg er ikke helt afvisende over for et salg af skarpretteren.
- Hvis der kommer et tilbud så godt, at vi ikke kan sige nej, så kan et salg komme på tale, men jeg forventer ikke, at det kommer til at ske. Som sagt forventer jeg, at vi har den trup, vi kommer til at spille med i efteråret, siger Kent Madsen.
Læs også: Pourié: Har ikke hørt om OB-link
Pourié er blevet nævnt som et varmt salgsemne i Superligaen, og Kent Madsen bekræfter, at der er interesse for Pourié.
- Der har været en del interesse for ham fra flere forskellige steder, men der er ingen aktuelle forhandlinger om et salg. Jeg forventer ikke, at vi kommer til at sælge ham nu her, siger Silkeborg-direktøren, der dog tvivler på, at danske klubber kan være med i kampen om tyskeren.
- Som jeg tidligere har sagt, så skal der så stor en transfer til, at jeg ikke tror nogen danske klubber har råd til at indfri det, fastslår han.
Marvin Pourié var ikke med i Silkeborg markante 1-6-nederlag til FC Nordsjælland i weekenden, men forventes klar i nær fremtid.
- Han har haft halsbetændelse og været syg – faktisk lige siden OB-kampen i forrige uge. Han har fået penicillin for det, men han træner med igen nu og forventes klar til næste kamp, siger Kent Madsen.
Silkeborg møder Randers FC i næste spillerunde.
Dagens analyse handler om Paris Saint-Germains sandsynligvis kommende træner. Læs mere
Dagens analyse handler om Bayern München og Barcelonas forsvarsbehov Læs mere
| Torsdag, 20. juni, 2013 | ||
| Italien-Japan | TV2 Zulu | |
| Spanien-Tahiti | TV 2 | |
| Fredag, 21. juni, 2013 | ||
| Nigeria-Uruguay | TV2 Zulu | |
| Frankrig U20-Ghana U20 | EuroSport | |
| USA U20-Spanien U20 | EuroSport | |
Tipsbladet.dk giver dig overblikket over samtlige sommertransfers i Superligaen. Opdateres løbende. Læs mere
Nicklas Helenius er tæt på drømmen om Premier League. Kom tættere på den høje angriber, der taler ærligt om det Læs mere
Jores Okore blev torsdag solgt fra FC Nordsjælland til Premier League-klubben Aston Villa. Få her et indblik i Læs mere
Få overblikket over sommerens transfers i Premier League her på tipsbladet.dk. Opdateres løbende. Læs mere
Der bliver stjerneregn i Israel i løbet af juni, hvor U/21-EM løber af stablen. Tipsbladet.dk bringer et overblik over Læs mere