
Ousman Jallow, Bruno og Alexander Farnerud kan snart se frem til øget konkurrence i angrebet, da Henrik Jensens hold snart får Martin Bernburg tilbage i fuld vigør.
Den fysisk stærke angriber har været plaget af skader i sin tid på Vestegnen, men nu håber Bernburg selv, at skaderne er ved at være væk.
- Vi har lagt et program, der er fulgt minutiøst. Udviklingen er gået helt efter planen, og mandag begynder jeg at bygge op. Næste torsdag træner jeg så fuldt med igen, og det bliver fedt, siger angriberen til brondby.com og peger på, at han er klar.
- Det er altid hårdt at sidde ude, men formmæssigt og mentalt er jeg helt klar. Selvfølgelig skal jeg spille kampe, før timingen og det boldmæssige er på toppen, men det kommer hurtigt. Jeg har prøvet det før, konstaterer han.
Martin Bernburg kom til Brøndby fra FC Nordsjælland i 2009.