Ung OB'er på amerikansk landshold

OB-talentet Sebastian Clark er blevet udtaget til USA's U/17-landshold.

Et nyt spændende talent er dukket op fra OB's talentafdeling. Han hedder Sebastian Clark, og han er blevet udtaget til træningssamling med det amerikanske U/17-landshold.

Landsholdet er netop nu, fra 7. til 12. august samlet i Florida, og træner Wilmer Cabrera, tidligere colombiansk landsholdsspiller, har udtaget den unge OB'er til træningssamlingen.

Sebastian Clark er fra årgang 1996, og han spiller til daglig på OB's hold i U/17-ligaen. Han er angriber, og han har desuden en fortid i Slagelses og Brøndbys ungdomsafdeling. Tilbage i 2009 var han en af 118 spillere, der var udtaget til en U/14-Supercamp i Massachusetts, hvor en række unge amerikanske spillere blev introduceret til amerikansk landsholdsfodbold og vurderet som fremtidige landsholdsemner.

Seneste nyt på tipsbladet.dk

 

Afstemning

Hvordan ender Danmark-Brasilien?: