
Dansk fodbold er stærkt repræsenteret, når kvalifikationskampene til Europa League fortsætter med en ny runde torsdag. Brøndby, OB, Randers FC og FC Nordsjælland skal alle i ilden, og hvis man skal tro den tidligere Superliga-træner og nuværende fodboldkommentator, Poul Hansen, venter der gode resultater.
- Jeg synes faktisk, der er gode muligheder. Optimistisk set tror jeg kun, det er FC Nordsjælland, som ryger ud, siger Poul Hansen til Ritzau, der altså ikke tror på, at Morten Wieghorsts tropper kan overraske mod portugisiske Sporting Lissabon.
Derimod er forventningerne høje til de tre andre klubber, der på papiret bør feje modstanden af banen.
- Hvis jeg kigger på det potentiale og den fremgang, der har været i dansk fodbold, så er vi en bedre fodboldnation, end dem vi møder, vurderer Poul Hansen.
Skulle de danske klubber gå hen og besejre deres kommende modstandere over to kampe, venter der endnu en kvalifikationsrunde, før gruppespillet i Europa League venter.