Hiddink vil til VM som Elfenbenskysten-træner

Guus Hiddink blev i sidste uge ansat som landstræner for Tyrkiet fra 1. august, men hollænderen drømmer om et VM med Elfenbenskysten, mens han stadig er ansat af det russiske fodboldforbund.

Hollænderen Guus Hiddink har været landstræner for Rusland siden 2006, og forlader jobbet til sommer, hvor han overtager jobbet som Tyrkiets landstræner. Men indimellem håber han lige, at han kan klemme en VM-slutrunde med Elfenbenskysten ind i programmet. Det skriver den hollandske fodboldavis Voetbal International.

63-årige Hiddink skal dog lige "have lov" af sin nuværende arbejdsgiver, og spørgsmålet er, om det russiske fodboldforbund vil slippe Hiddink, som de har papir på frem til 30. juni.

LÆS OGSÅ: Hiddink bliver ny landstræner i Tyrkiet

Ifølge Voetbal Internationals oplysninger bliver emnet drøftet forud for Ruslands venskabskamp mod Ungarn, hvor Guus Hiddink så vidt vides stadig står i spidsen for Rusland.

Den nuværende landstræner i Elfenbenskysten er bosnieren Vahid Halilhodzic, der er under et stort pres efter at være blevet slået ud i kvartfinalen af African Cup of Nations. Det skuffende resultat gør det mere end tvivlsomt, om han får lov at fortsætte helt frem til VM.

Seneste nyt på tipsbladet.dk

 

Afstemning

Hvordan ender Danmark-Brasilien?: