• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Morten Jørgensen

West Ham risikerer at spille for lukkede døre ved nye tilskueruroligheder

West Ham kan risikere at spille for lukkede døre, hvis der igen opstår tilskueruroligheder på klubbens stadion.

Af Morten Jørgensen

Lørdag eftermiddag løb flere tilskuere på banen, da West Ham spillede mod Burnley. Samtidig blev klubbens ejere bedt om at forlade deres pladser for en sikkerheds skyld, da flere hundrede fans samledes tæt ved ejernes siddepladser.

Efterfølgende har der været indkaldt til møde hos sikkerhedsrådgivningsgruppen på London Stadium, og de er blevet enige om, at der vil være flere vagter og politifolk til stede ved den næste hjemmekamp, som er den 31. marts mod Southampton.

- Sikkerhedsrådgivningsgruppen vil gøre det klart, at i tilfælde er fremtidige problemer, vil vi overveje at tage sanktioner i brug. At spille for lukkede døre vil være en stor skam for størstedelen af fansene, som ønsker at se og støtte deres hold i sikkerhed, lyder det i et statement fra sikkerhedsrådgivningsgruppen.

Politifolk, byrådet, brandfolk og West Ham var blandt de involverede ved mødet.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud her.

Superliga

Mere Superliga

Fokus