• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Oliver Okstrøm

Amerikansk investorgruppe kigger på Helsingør: Afgørelse tæt på

Det bliver afgjort indenfor de kommende 48 timer, hvorvidt en amerikansk investorgruppe går ind i FC Helsingør.

Af Oliver Okstrøm

Superliga-nedrykkerne fra FC Helsingør har i denne uge besøg af Jordan Gardner, der repræsenterer en amerikansk investorgruppe. Han er blandt andet en del af klubber som Dundalk Football Club i Irland og Gold Coast United FC i Australien, ligesom han har været medejer og præsident i San Francisco Football Club

Det sker der ifølge Frederiksborg Amts Avis.

Jordan Gardner var onsdag aften mødt op til en kamp med klubbens U16-hold, men det er ikke kun ungdomsfodbold, han er kommet for, melder avisen. Der skal sandsynligvis også møder med klubbens topfolk til, som sikkert tæller folk som Janus Kyhl, formand Finn Moseholm, træner Peter Feher og talentchef Kenneth Rasmussen.

Helsingør-direktør Janus Kyhl slår dog fast, at der endnu ikke er afgjort noget endnu, men det bliver de selv klogere på indenfor de næste 24-48 timer, forklarer han.

- Der har været en rigtig god dialog hele vejen igennem. Det lægger jeg ikke skjul på. Dermed ikke sagt, at det ender med noget som helst. Nu får vi at se, hvad der sker. Men der har været en god, positiv og sober dialog, og det er første skridt på vejen, lyder det fra Kyhl.

Siden nedrykningen fra Superligaen i sommer har Helsingør haft svært ved at få vind i sejlene igen, og de er gået på vinterpause på sidstepladsen i 1. division, hvor de dog kun har ét point op til nedrykningsstregen.

Superliga

Optakt: Esbjerg fB - OB

Direkte bronzekamp i Esbjerg, hvor OB er på jagt efter den første sejr i mesterskabsspillet.

Mere Superliga

Fokus