• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Torsten Kjems Hansen

Dansk klub med specielt tiltag og opråb til fans: Brug vores sponsorer

Foto: Getty Images

Vejle Boldklub går midt i forboldtørken nu i offensiven med en målrettet kampagne, der handler om at hjælpe de lokale sponsorer

Af Torsten Kjems Hansen

Det ligger allerede nu fast, at dansk fodbold ikke kommer i gang igen lige med det samme. De danske ligaer er suspenderet på ubestemt tid som følge af corona-krisen, og intet tyder på, at fodbolden kommer i gang inden for den næste måned. 

Vejle Boldklub er som andre danske fodboldklubber ganske mærket på økonomien på grund af fodboldtørken, men nu skyder klubben et helt nyt tiltag i gang. Et tiltag, der handler om at gøre klubbens fans opmærksom på, at også klubbens sponsorer har brug for hjælp i en økonomisk hård tid for det meste af Danmark.

- Vi prøver at række ud til alle, som holder med og af VB, og opfordrer dem til, at de støtte vores sponsorer, hvis der er brug for at købe noget, siger direktør Henrik Tønder til vafo.dk

Vejle Boldklub har for at fremhæve sponsorerne ændret design på klubbens hjemmeside, så det første brugerens blik møder er et link ind til samtlige klubsponsorer. Tidligere har de været placeret på en langt mere sekundær placering på hjemmesiden.

Og så har Vejle Boldklub lavet en velproduceret video til klubbens Facebook-side, hvor Henrik Tønder direkte opfordrer klubbens fans til, at man så vidt muligt bakker op om og økonomisk støtter klubbens sponsorer.

I Vejle Bolklub er alle medarbejdsrer er sendt hjem undtagen direktør Henrik Tønder og klubbens økonomichef.

Se den opfordrende video her:

Læs også:Superliga-boss lover protesterende klubber: Vi vender tilbage med svar

Læs også:HB Køge-målmand syet i skridtet efter voldsom tackling

Læs også:Vejle stikker af i 1. division: Træneren kræver endnu mere af spillerne

Læs også:Kom ikke tilbage fra juleferie: HB Køge ophæver med stopper

Læs også:DBU vil se på udenlandske investorer: Vil nødigt stå og tænke; hvad sker der?

Superliga

Mere Superliga

Fokus